Czym jest aparat retencyjny?

Czym jest aparat retencyjny?

Aparat retencyjny najprościej ujmując jest to rodzaj aparatu, który zakładamy w celu utrwalenia efektów leczenia ortodontycznego.

Kiedy i w jakim celu stosujemy aparat retencyjny?

Aparat retencyjny inaczej inaczej mówiąc retainer stanowi gwarancje utrwalenia efektów leczenia ortodontycznego. Podczas leczenia ortodontycznego zęby ulegają przesuwaniu i wysuwaniu. Aby zęby mogły zmienić swoją pozycje pod wpływem aparatu stają się lekko ruchome. Po zakończonym leczeniu i zdjęciu aparatu stałego istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że równo i harmonijnie ustawione zęby mogą zmienić swoją pozycję i wrócić do ustawienia sprzed leczenia ortodontycznego. Aparat retencyjny ma za zadanie podtrzymać i ustabilizować efekty leczenia.

Zastosowanie retencji ma ogromne znaczenie aby nie zaprzepaścić efektów tak ciężkiej pracy pacjenta i lekarza ortodonty.

Jak długo należy nosić aparat retencyjny?

Retencja jest to proces zindywidualizowany. U niektórych pacjentów wystarczy nosić aparat retencyjny kilka miesięcy, u niektórych kilka lat, a zdarza się, że konieczne jest stosowanie go do końca życia. Najczęściej zalecamy nosić retainer przez całą dobę, przez okres co najmniej trzech miesięcy. Aparat zdejmujemy tylko do jedzenia i mycia. Po okresie trzech miesięcy częstotliwość noszenia aparatu można zmniejszyć, do konieczności zakładania go jedynie na noc. Są jednak rodzaje aparatów stałych, niewidocznych, o których zdejmowaniu i zakładaniu nie musimy pamiętać.

Dzięki zastosowaniu aparatu retencyjnego zabezpieczamy się przed nawrotem wady.

Jakie wyróżniamy rodzaje aparatów retencyjnych?

Przede wszystkim wyróżniamy dwa rodzaje aparatów retencyjnych:

  • stałe
  • ruchome

Aparat retencyjny stały przyjmuje formę drutu lub taśmy z włókna szklanego przyklejonej od wewnętrznej strony zębów. Jest bardzo wygodny i estetyczny. Nie musimy pamiętać o jego zakładaniu i zdejmowaniu.

Aparat retencyjny ruchomy Wśród aparatów ruchomych możemy wymienić bezbarwne nakładki i płytkę Hawleya. Bezbarwne nakładki są bardzo estetyczne, niemal niewidoczne w jamie ustnej. Termoformowalne szyny otaczają zęby z każdej strony idealnie utrzymując je w jednej pozycji. Przy tego rodzaju retencji należy pamiętać, że nie wolno spożywać gorących napojów. W takim przypadku nakładki mogłyby ulec odkształceniu. Nie można też w nich spożywać pokarmów. Nakładki wyjmujemy do jedzenia i codziennego mycia co najmniej rano i wieczorem.

Płytka Hawleya jest to płytka z akrylu i odpowiednio dogiętego drutu obejmującego zęby od trójki do trójki. Tego rodzaju aparat stosujemy w górnym łuku zębowym. Aparat również należy zdejmować do jedzenia i codziennej pielęgnacji.

O wyborze rodzaju retencji decyduje w głównej mierze lekarz prowadzący. Na taki wybór mają wpływ predyspozycje pacjenta, stopień korekcji oraz rodzaju wady zgryzu, które były niwelowane.

Jak dbać o higienę aparatu retencyjnego?

Podczas noszenia aparatu retencyjnego należy dbać o higienę jamy ustnej tak jak dotychczas. Myjemy zęby co najmniej dwa razy dziennie rano i wieczorem, stosujemy nici dentystyczne oraz płyny antyseptyczne. W przypadku stałego aparatu retencyjnego należy zwrócić szczególną uwagę na higienę w okolicy przyklejenia aparatu. Miejsca te, są bardziej podatne na osadzanie się płytki bakteryjnej i powstawania kamienia nazębnego.

Aparat retencyjny ruchomy należy wyjmować przed każdym posiłkiem. Możemy spożywać w nim napoje ale niegorące, gdyż spowoduje to ich deformację. Szczególnie w przypadku szyn termoformowalnych.

Czy aparat retencyjny stosuję się aby wyprostować zęby?

Retencja ma za zadanie jedynie podtrzymywać i utrwalić efekt uzyskany podczas leczenia ortodontycznego. Kształt i forma nakładek lub płytki Hawleya nie byłaby wstanie korygować zgryzu. Ich priorytetem jest zabezpieczenie zębów przed nawrotem wady.

Jakie są skutki nie noszenia aparatu retencyjnego?

Skutki mogą być różne. Zęby mogą wrócić do pozycji sprzed korekcji. Mogą też uzyskać inne ustawienie niż przed leczenia. Nie stosowanie  aparatu retencyjnego może spowodować nawrót wady zgryzu lub jej pogłębienie.

Noszenie aparatu retencyjnego jest to ostatni etap leczenia ortodontycznego.

Na naszych profilach  społecznościowych Facebook i Instagram, codziennie pojawiają się nowe metamorfozy pięknych uśmiechów oraz porady i instruktaże. Zapraszamy do ich obserwowania.

Sprawdź dlaczego warto nam zaufać.

Chcesz umówić się na wizytę?

Zapisz się już dziś! Możesz to zrobić za pomocą formularza lub telefonicznie.