Czym jest bonding zębów?

Czyż nie każdy z nas marzy o pięknym uśmiechu rodem gwiazd z Hollywood? Tak, jest to możliwe już na jednej wizycie w naszej klinice. A to dzięki metodzie bonding. Możemy zmienić co tylko zapragniesz. Możemy nadać nowy kształt Twoim zębom, zmienić ich kolor lub długość, albo wykonać całkowitą metamorfozę. W dzisiejszym wpisie opowiemy czym jest bonding zębów i dlaczego możemy wykonać go na jednej wizycie.

Czym jest bonding zębów?

Zmiana uśmiechu pacjenta to często zmiana wyglądu, a czasem duża zmiana w życiu. Zmianę kształtu zębów można wykonać nie tylko za pomocą porcelanowych rekonstrukcji ale również z zastosowaniem materiału kompozytowego. Bonding zębów, zwany również flow injection to zabieg wykonywany z zakresu stomatologii estetycznej. Bonding zębów jest to nieinwazyjny zabieg poprawy ich wyglądu, w którym wykorzystuje się materiał kompozytowy i zjawisko przylegania, tzw. adhezji. Dzięki temu możemy w dowolny sposób odbudować zęba, zmienić jego kształt, wielkość, długość, szerokość, kolor oraz zamknąć szpary międzyzębowe. Bonding jest metodą, która pozwala na fenomenalną odbudowę zębów oraz pokrycie powierzchni zęba, które są przebarwione. Możemy nadać złamanym lub zniekształconym koronom estetyczny wygląd.

Jak przebiega procedura wykonania bondingu zębów?

Metamorfoza zębów za pomocą bondingu składa się z kilku etapów. Przede wszystkim ogromną zaletą jest fakt, iż wykonujemy go podczas jednej wizyty. Czas całego zabiegu uzależniony jest od ilości zębów poddawanych zmianie oraz zakresu przeprowadzanej korekty. Najczęściej trwa on od jednej do czterech godzin.

Ważne jest, że zabieg ten nie narusza powierzchni zębów i nie wymaga szlifowania w przeciwieństwie do odbudowy protetycznej za pomocą koron porcelanowych. Dlatego nazywany jest zabiegiem nieinwazyjnym. Ma to ogromne znaczenie dla osób, które planują estetyczną metamorfozę swojego uśmiechu, a mają duże obawy odnośnie ingerencji w strukturę zębów.

Bonding zębów wykonywany jest na podstawie zjawiska adhezji. Adhezja polega na tym, że warstwy minerałów przylegają do siebie na skutek oddziaływań międzycząsteczkowych, co prowadzi do powstania wiązań chemicznych. Zjawisko to gwarantuje silne przyleganie kompozytu powstałego z żywicy do powierzchni zębów, bez konieczności ich szlifowania.

Warto zwrócić uwagę, że bonding jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym. Podczas jego wykonywania nie ma potrzeby zastosowania znieczulenia miejscowego. Jest to istotne dla pacjentów, którzy mają niski próg bólowy i obawiają się dyskomfortu podczas wizyty.

Na początku przed przystąpieniem do bondingu profesjonalnie oczyszczamy powierzchnie zębów, aby przygotować je do dalszych etapów. W pierwszej kolejności wytrawiamy szkliwo przy pomocy kwasu o łagodnym działaniu. Następnie spłukujemy go dużą ilością wody. Nakładamy żywicę kompozytową oraz właściwy kompozyt kształtując w odpowiedni sposób zęby. Na zakończenie naświetlamy zastosowany materiały za pomocą lampy polimeryzacyjnej. Perfekcyjnie wygładzamy i polerujemy każdą powierzchnię zęba.

Jakie są zalety bondingu?

Przede wszystkim wśród najważniejszych zalet możemy wymienić:

  1. Nadanie zębom nowego życia poprzez zmianę ich kształtu, wielkości lub koloru.
  2. Zamknięcie szpar międzyzębowych.
  3. Ustawienie zębów równo i harmonijnie w łuku zębowym, unikając długotrwałego leczenia ortodontycznego.
  4. Małoinwazyjność zabiegu.
  5. Bezbolesność zabiegu.
  6. Czas – w naszych klinikach wykonanie zabiegu jest możliwe już na jednej wizycie.
  7. Zalety ekonomiczne- zabieg jest tańszy od zabiegów z zakresu protetyki.
  8. Idealny dla pacjentów z zagranicy, którzy nie mają czasu na odbycie kilku wizyt.

Czy są jakieś przeciwwskazania?

Przeciwskazaniem do wykonania zabiegu odbudowy kompozytowej metodą bondingu jest obecność chorób przyzębia oraz zmian wywołanych próchnicą. Dlatego w takich przypadkach w pierwszej kolejności przed zmianą estetyki uśmiechu leczymy próchnicę i choroby przyzębia.

Jaka jest trwałość zabiegu?

Trwałość bondingu szacujemy na około od 5 do 15 lat. Zabieg ten można jednak regularnie powtarzać. Warto również podkreślić, że bonding w żaden sposób nie narusza struktury tkanek zęba, dlatego też jest on całkowicie bezpieczny i odwracalny.

W kliniach Aldent używamy tylko wysokiej jakości materiałów kompozytowych, dlatego gwarantujemy naturalny efekt i idealne podobieństwo do naturalnych zębów sąsiednich, posiadających indywidualną charakterystykę koloru i powierzchni szkliwa.

Na naszych profilach  społecznościowych Facebook i Instagram, codziennie pojawiają się nowe metamorfozy pięknych uśmiechów oraz porady, dlatego zapraszamy do ich obserwowania.

Sprawdź dlaczego warto nam zaufać!

 

 

 

Chcesz umówić się na wizytę?

Zapisz się już dziś! Możesz to zrobić za pomocą formularza lub telefonicznie.