Preparaty do higieny jamy ustnej dla dzieci

produkty do higieny jamy ustnej dla dzieci

Zęby mleczne odgrywają ogromną rolę dla zdrowia dziecka.

Zęby mleczne mają ogromne znaczenie dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka. Odpowiadają za prawidłowy zgryz, odpowiednie spożywanie pokarmów,  wpływają na rozwój zębów stałych i całej twarzy dziecka.
Dlatego o pielęgnację zdrowia jamy ustnej dziecka powinniśmy zadbać już od pierwszych dni jego życia.

Jak zacząć dbać o zdrowie jamy ustnej u noworodka?

Pierwsze zabiegi pielęgnacyjne powinny obejmować dziąsła i śluzówkę jamy ustnej dziecka.  Procedura ta, nie jest trudna i nie wymaga użycia szczególnych produktów. Należy w tym celu użyć letniej, przegotowanej wody i sterylnego gazika. Ważne jest aby woda nie była zbyt gorąca. Dokładnie myjemy ręce, owijamy palec tamponikiem nasączonym wodą i przemywamy delikatnie dziąsła, język i policzki z resztek pokarmu. Procedurę taką powtarzamy po każdym karmieniu dziecka. Dziecko pije jedynie mleko, ale pozostawienie go po karmieniu  powoduje powstawanie białego nalotu i w rezultacie namnażanie się bakterii. Zaniechanie regularnego oczyszczania buzi u niemowlaków często skutkuje pojawieniem się pleśniawek. Wywołują je grzyby-drożdżaki.
Pleśniaki są to małe, białe krostki, które pojawiają się na języku i wewnętrznej stronie policzków. Do zakażenia dochodzi przez nieprawidłową higienę jamy ustnej lub źle oczyszczony smoczek butelki. Mamy, które karmią piersią powinny przed i po karmieniu przemywać brodawki ciepłą wodą. Infekcja nie jest groźna ale powoduje dyskomfort, przez co dziecko może być marudne i niespokojne. Dlatego pielęgnacja zdrowia jamy ustnej od pierwszych dni życia dziecka jest taka ważna.

Jak dbać o pierwsze zęby mleczne?

Pierwsze zęby mleczne, siekacze dolne, wyrzynają się około 4 – 6 miesiąca życia. Objawia się to rozpulchnionym i czerwonym dziąsłem.  Często temu procesowi towarzyszy swędzenie, ból, gorączka,  dziecko jest rozdrażnione i płaczliwe. Aby zminimalizować dolegliwości bólowe można stosować żele na ząbkowanie. Nasączonym lekiem gazikiem należy masować delikatnie dziąsła. Żel działa znieczulająco i łagodząco. Preparaty te najczęściej zawierają w swoim składzie wyciągi z rumianku lub szałwii, które łagodzą stany zapalne, witaminę B5, która wspomaga regenerację dziąseł i przede wszystkim środki znieczulające, które przynoszą natychmiastową ulgę. W okresie wyrzynania się zębów mlecznych można podawać dziecku gumowe gryzaki, które są bezpieczne do gryzienia i łagodzą uczucie swędzenia oraz przyspieszają proces wychodzenia zębów. Gryzak przed podaniem dziecku można schłodzić w lodówce.
Kiedy pojawiają się pierwsze ząbki do higieny jamy ustnej należy wprowadzić szczoteczkę. Szczoteczka powinna mieć małą główkę i miękkie włosie. Aby maluch lepiej oswoił się z nowym obowiązkiem, możemy pozwolić dziecku pobawić się szczoteczką i samemu oczyszczać zęby poprzez jej nagryzanie. Na rynku dostępne są też szczoteczki soniczne dla niemowląt. Szczoteczki takie generują  delikatne drgania, dzięki czemu dokładniej oczyszczają zęby niż zwykła szczoteczka i doskonale masują dziąsła. W pierwszych latach życia pociechy to od rodziców zależy  zdrowie jamy ustnej ich dziecka. To rodzic musi dokładnie myć i kontrolować stan ząbków.

 Jakie preparaty stosować do higieny jamy ustnej?

Pasty do zębów:

Aby ułatwić higienę zębów należy wprowadzić pastę, ale musi ona być  przystosowana do wieku dziecka i zawierać odpowiednią ilość fluoru. Dawka fluoru dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat nie powinna przekraczać 500 ppm.
W związku z tym, że maluch nie ma jeszcze wypracowanego odruchu wypluwania, stosujemy bardzo mało pasty, dokładnie tyle co ziarnko grochu. Po umyciu zębów nadmiar pasty możemy usunąć gazikiem. Pamiętajmy, aby myć każdego zęba dokładnie i na koniec sprawdzić czy wszystkie powierzchnie zostały prawidłowo oczyszczone. Z uwagi na budowę chemiczną, zęby mleczne są dużo bardziej podatne na próchnicę niż zęby stałe. Dlatego często narażone są na tak zwaną próchnicę butelkową. Jeżeli karmimy dziecko w nocy, to po jedzeniu powinniśmy podać maluchowi butelkę z wodą, aby przepłukać powierzchnię zębów z resztek pokarmu.
U dzieci powyżej 3 roku życia możemy wprowadzić pasty z dawką fluoru 1000 ppm.
Dla dziecka, które ukończyło 7 lat możemy wprowadzić pastę z fluorem 1500 ppm.

Płyny po płukania jamy ustnej:

Producenci płynów do płukania jamy ustnej zalecają aby wprowadzać go dopiero po 6 roku życia. Natomiast, jeżeli Wasze dziecko jest na tyle świadome, iż potrafi wypłukać jamę ustną i nie połykać płynu tylko go wypluć możemy wprowadzić taki produkt wcześniej. Ważne jest,  aby stosowanie płynu odbywało się pod ścisłą kontrolą rodzica. Płukanki do jamy ustnej są rewelacyjnym produktem, który uzupełnia higienę jamy ustnej. Dodatkowo oczyszcza przestrzenie międzyzębowe, chroni przed próchnicą. Zalecamy płukać jamę ustną co najmniej kilkanaście sekund, dwa razy dziennie, rano i wieczorem po umyciu zębów.

Kiedy pierwsza wizyta u stomatologa.

Pierwsza wizyta u lekarza dentysty – pedodonty powinna się odbyć po wyrżnięciu się pierwszych czterech zębów. Pedodonta jest to lekarz, który przede wszystkim zajmuje się leczeniem małych dzieci, ma szczególne podejście i wiedzę w tym zakresie. Na pierwszej wizycie lekarz ocenia stan zębów, prawidłowość wyrzynania i sprawdza czy są oznaki próchnicy. Pierwsza wizyta nazywana jest wizytą adaptacyjną, na której dziecko zapoznaje się z lekarzem, gabinetem i pierwszym otwarciem budzi przed stomatologiem. Wizyta ta polega głównie na zaznajomieniu dziecka z nowym otoczeniem i badaniem jamy ustnej.  Jeżeli jest już konieczność leczenia, odbywa się ono na następnej wizycie.
Zapraszamy do naszych klinik Aldent gdzie dysponujemy wykwalifikowanym personelem, który otoczy Twoje dziecko szczególną opieką -> Rejestracja ONLINE
lub przez formularz kontaktowy -> tutaj
Zapraszamy do śledzenia naszych profili społecznościowych Facebook i Instagram. Codziennie pojawiają się nowe metamorfozy pięknych uśmiechów.

Chcesz umówić się na wizytę?

Zapisz się już dziś! Możesz to zrobić za pomocą formularza lub telefonicznie.