Zalety i wady gumy do żucia!

Zalety i wady stosowania gumy do żucia.

Historia gumy do żucia.

Żucie gumy do żucia ma swoje początki już w starożytności. Grecy zbierali żywicę wypływającą  z tzw. drzewa Pistacia lentiscus i żuli ją w celu oczyszczania zębów oraz odświeżania oddechu. Natomiast pierwszą gumą do żucia była guma świerkowa wyprodukowana przez Johna Curtisa w 1848 roku. Wytwarzanie gumy opatentował William Finley Semple w  1869 roku w Ohio. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat udoskonalano gumę do żucia i pod koniec XIX wieku stała się mniej więcej produktem takim jak jest obecnie.

Czym jest guma do żucia i jakie są jej składniki?

Guma do żucia jest to plastyczna i miękka substancja wytworzona w celu żucia. Jej podstawowymi składnikami  są: baza gumowa, syrop skorbinowy, cukier puder, substancje smakowo-zapachowe, różnego rodzaju barwniki, sorbitol, aspartam i wiele innych.  Wszystkie produkty stosowane w wytworzeniu gumy muszą zostać zatwierdzone przez prawo. Każdy ze składników musi znajdować się na liście substancji pomocniczych nadający się do spożycia, zatwierdzonych przez Komisję Europejską.

Jakie są zalety i wady stosowania gumy do żucia?

Zalety stosowania gumy do żucia:

– Żucie gumy bezcukrowej zdecydowanie wspomaga higienę jamy ustnej. Zwiększa wydzielanie śliny nawet do 3- 6 razy. W jej składzie znajdują się  jony wodorowęglanowe, które podwyższają pH śliny i ułatwiają wypłukiwanie resztek pokarmu z przestrzeni międzyzębowych. Podczas żucia gumy jest ona wciskana w przestrzenie między zębami a następnie odrywana, co pomaga usuwać zalegające resztki pokarmowe. Ponadto większona ilość śliny w jamie ustnej zapobiega infekcjom i zmniejsza rozwój bakterii.

-Zawartość fluoru w gumie wzmacnia mechanizmy ochronne przed próchnicą.

-Niszczy drobnoustroje w jamy ustnej i odświeża oddech.

-Dla osób, które walczą z nałogiem palenia papierosów produkowane są gumy z zawartością różnych dawek nikotyny. Dzięki temu osoby uzależnione mogą stopniowo zmniejszać jej podaż i skutecznie zerwać z nałogiem.

-Rytmiczne żucie gumy zwiększa poziom serotoniny w mózgu przez co wpływa na rozluźnienie mięśni, zmniejszając odczucie stresu i poziomu negatywnych emocji przez co działa relaksująco.

-Zaspokaja głód, obniża apetyt. Przeżuwanie gumy, bez połykania daje sygnał do mózgu co ograniczona łaknienie.

Należy pamiętać że żucie gumy, jest to tylko dodatkowy sposób wspomagający codzienną higienę jamy ustnej. Stosowanie gumy nie zastąpi codziennego mycia zębów szczoteczką i pastą.

Wady stosowania gumy do żucia:

Żucie gumy jest przydatne w codziennej higienie jamy ustnej jednak jej niekontrolowane i częste nadużycie może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Stosowanie gumy do żucia kilka razy dziennie przez długi czas działa niekorzystnie na stawy skroniowo-żuchwowe. Przeciążenie stawów w pierwszej kolejności może powodować silne bóle głowy.

Natomiast przedłużone nadwyrężenie tych stawów, może w konsekwencji skutkować uszkodzeniem zębów, powodując ścieranie tkanek twardych – szkliwa.  Żucie gumy jedną stroną jamy ustnej może wpływać na nadwyrężenie mięśni żwaczy po jednej stronie powodując ich przeciążenie i niekiedy skutkuje powstaniem asymetrii twarzy.

Aby żucie gumy miało pozytywny wpływ na uzębienie nie należy stosować jej dłużej niż 10 minut.

Przeciwwskazania do żucia gumy.

Przeciwwskazaniem do żucia gumy jest noszenie stałych aparatów ortodontycznych i ruchomych uzupełnień protetycznych (np. protez akrylowych z metalowymi haczykami). Ze względu na kleistość gumy może ona spowodować uszkodzenie elementów metalowych wchodzących w skład aparatu ortodontycznego.

Podsumowując, guma do żucia:

  • odświeża oddech jamy ustnej;
  • zmniejsza napięcie nerwowe i działa relaksująco;
  • utrzymuje prawidłową higienę jamy ustnej;
  • zapobiega powstawaniu próchnicy;
  • zaspokaja uczucie głodu;
  • działa bakteriobójczo;
  • przywraca prawidłowe pH jamy ustnej.

Zapraszamy na wizyty kontrolne do klinik CSK Aldent w Lublinie

Na naszych profilach  społecznościowych Facebook i Instagram, codziennie pojawiają się nowe metamorfozy pięknych uśmiechów oraz porady, dlatego zapraszamy do ich obserwowania.

Zalety i wady gumy do żucia

Chcesz umówić się na wizytę?

Zapisz się już dziś! Możesz to zrobić za pomocą formularza lub telefonicznie.