Czym jest Gummy Smile?

Czym jest Gummy Smile?
Gummy Smile, niektórym znany jest doskonale. Inaczej zwany jest uśmiechem dziąsłowym. O gummy smile  mówimy, wtedy gdy podczas uśmiechu dziąsła są zbytnio, eksponowane. Stwierdza się go gdy widoczność dziąseł przekracza co najmniej 3 milimetry. Często u osób z gummy smile zęby są malutkie względem dziąseł. Zdecydowanie jest to problem natury estetycznej.  Przede wszystkim wiąże się z dyskomfortem podczas uśmiechania się. Jest źródłem kompleksów i przyczyną zakrywania ust.  Może prowadzić do obniżenia samooceny i poczucia własnej wartości. Na szczęście obecnie stomatologia oferuje kilka różnych rozwiązań w walce z dziąsłowym uśmiechem.

Przyczyny Gummy Smile

  1. Uwarunkowania genetyczne – nadmierny wzrost szczęki;
  2. Wady ortodontyczne (zbyt małe zęby, wady zgryzu);
  3. Opóźnione wyrzynanie się zębów – zęby o prawidłowej długości są przykryte dziąsłem;
  4. Silne mięsnie wargi górnej;
  5. Zbyt mała warga Górna.

Jak zlikwidować Gummy Smile?

Najważniejsza jest prawidłowa diagnostyka pacjenta. Należy przeprowadzić badanie wewnątrzustne, badanie RTG w celu sprawdzenia kondycji zębów, dziąseł oraz wykrycia ewentualnych nieprawidłowości ortodontycznych. Następnie w zależności od zaburzeń należy dokonać odpowiedniej metody leczenia.

Metody leczenia Gummy Smile

  1.  Leczenie z zakresu mikrochirurgii – głównym celem zabiegu jest wydłużenie koron klinicznych zębów poprzez laserowe przecięcie nadmiaru dziąseł. Zabieg wykonujemy jest za pomocą lasera stomatologicznego lub  noża elektrochirurgicznego. Korekty dokonujemy w znieczuleniu miejscowym. Jest to procedura całkowicie bezbolesna z natychmiastowym efektem finalnym. Dzięki zabiegowi zyskujemy uzyskanie optycznie większych zębów.
  2. Leczenie protetyczne – jeżeli mamy zaburzone proporcje między dziąsłem a zębami gdzie ząbki są ewidentnie zbyt małe, możemy je powiększyć wykonując odbudowy protetyczne. W tym celu wykonujemy  licówki lub korony pełnoceramiczne. Poprzez zmianę wielkości, szerokości, długości, kształtu oraz koloru zębów możemy całkowicie odmienić wygląd i uśmiech. W naszych klinikach korzystając z nowoczesnych technik możemy zaprojektować Twój uśmiech już na pierwszej wizycie. Każdy pacjent przed wykonaniem licówek bądź koron może dokładnie określić jak chciałby wyglądać jak również może zobaczyć ten efekt na ekranie tabletu, jeszcze przed rozpoczęciem leczenia.
  3. Leczenie botoksem – jeśli przyczyną gummy smile jest nadreaktywny mięsień unoszący górną wargę możliwe jest leczenie za pomocą toksyny botulinowej typu A. Dzięki zastosowaniu botoksu uzyskujemy rozluźnienie mięśnia okrężnego ust nad wargą górną. W rezultacie osiągamy blokadę połączeń nerwowo-mięśniowych. Efekt utrzymuje się około 6 miesięcy. Po tym okresie zabieg należy powtórzyć.
  4. Leczenie ortodontyczne – najczęściej leczenie ortodontyczne w walce z uśmiechem dziąsłowym wykonuje się u osób młodych, jeszcze w okresie wzrostu. Poprzez założenie odpowiedniego aparatu uzyskujemy intruzje, czyli przesunięcie zębów przednich.  Reasumując terapia aparatem jest długotrwała ale skutecznie likwiduje uśmiech dziąsłowy u dzieci. U osób dorosłych niestety nie przynosi oczekiwanych efektów.

Zapraszamy do naszych klinik na terenie Lublina. Na wizytę można umówić się wypełniając formularz kontaktowy tutaj lub telefonicznie: 81 307 62 62, 81 473 71 71, 81 71 888 00.

Na naszych profilach  społecznościowych Facebook i Instagram, codziennie pojawiają się nowe metamorfozy pięknych uśmiechów oraz porady. Zapraszamy do ich obserwowania.

Chcesz umówić się na wizytę?

Zapisz się już dziś! Możesz to zrobić za pomocą formularza lub telefonicznie.