Jakie są przyczyny powstawania wad zgryzu?

Przyczyny powstawania wad zgryzu.

Wady zgryzu powstają w pierwszych latach życia dziecka. Dotyczą zdecydowanej większości społeczeństwa. Niektóre wady są zupełnie nieszkodliwe inne, zaś są dużym utrapieniem. Niekiedy stanowią jedynie defekt kosmetyczny, jednak często maja negatywny wpływ na nasze zdrowie i codzienne funkcjonowanie. Istotne jest aby leczenie wad zgryzu rozpocząć jeszcze w dzieciństwie od najmłodszych lat. Przyczyny powstawania wad zgryzu możemy podzielić  na wrodzone, nabyte lub powstałe w wyniku chorób ogólnoustrojowych.

Przyczyny powstawania wad zgryzu

I. Wady wrodzone

Wady wrodzone krótko mówiąc, możemy dziedziczyć, dlatego bardzo ważne jest rozpoczęcie leczenia jak najwcześniej. Na pierwszą wizytę konsultacyjną do lekarza ortodonty powinniśmy zabrać dziecko już w wieku 5 -6 lat. U wielu osób wystepują rodzinne skłonności do poważnych wad zgryzu tak jak na przykład przodozgryz, tyłozgryz, zgryz otwarty, głęboki, znaczne stłoczenie zębów lub ich szparowatość i diastema. Czynniki genetyczne mogą być różnie nasilone. Czasami konieczne jest zastosowanie leczenia chirurgicznego.

II. Wady zgryzu nabyte

Stanowią kolejna przyczynę powstają w wyniku oddziaływania czynników zewnętrznych. Tutaj możemy wyróżnić podział na dysfunkcje, parafunkcje i próchnicę.

Dysfunkcje to zaburzone czynności fizjologiczne takie jak:

  1. oddychanie przez usta;
  2. zbyt długie karmienie dziecka butelką – po pierwszym roku życia kształtuje się szczęka, żuchwa i podniebienie. Długotrwałe stosowanie butelki może mieć negatywny wpływ na ich prawidłowy rozwój;
  3. zbyt długie karmienie dziecka piersią w pozycji leżącej. Karmienie w tej pozycji sprawia, że żuchwa opada do tyłu. Częste karmienie w tej pozycji również niesie ze sobą niekorzystne konsekwencje, które będą miały wpływ na odpowiednie ustawienie żuchwy.
  4. Ponadto na prawidłowy rozwój funkcji żucia i warunków zgryzowych ma wpływ odpowiednia dieta dziecka. Dziecko nie powinno jeść zbyt rozdrobionego pokarmu, musi spożywać też twarde produkty żeby nauczyć się gryźć.

Parafunkcje to groźne nawyki, które bardzo często wykonywane są nieświadomie. Możemy wymienić tutaj:

  1. ssanie palca, warg;
  2. obgryzanie paznokci, ołówków;
  3. zgrzytanie zębami;
  4. Ponadto duży problem o którym często rodzice nie są świadomi to zbyt długie ssanie smoczka przez dziecko. Aby nie doprowadzić do poważnych konsekwencji rozwojowych, takich jak na przykład zgryz otwarty, należy stosować smoczek maksymalnie do 2 roku życia.

Próchnica – czyli przedwczesna utrata utrata zębów w wyniku próchnicy.

Zęby mleczne oprócz podstawowych funkcji żucia stanowią rolę naturalnych „utrzymywaczy” przestrzeni, miejsca dla zębów stałych. Jeśli stracimy zęby mleczne przedwcześnie spowoduje to poważne zaburzenia wyżynana się zębów stałych. Natomiast przedwczesna utrata zębów stałych wiąże się z powstaniem zgryzu głębokiego lub patologicznego starcia, uszkodzenie stawów skroniowo-żuchwowych.

III. Choroby ogólnoustrojowe

Na rozwój i powstawanie wad zgryzu maja również wpływ choroby ogólnoustrojowe.

Przede wszystkich to zaburzenia gruczołów dokrewnych, które produkują hormony regulujące procesy zachodzące w organizmie człowieka oddziałują na zaistnienie poważnych wad.

Wśród nich możemy wyróżnić:

  1. choroby tarczycy;
  2. zaburzenia przysadki mózgowej;
  3. brak witaminy D, krzywica;
  4. choroby przebyte w czasie ciąży takie jak: choroby zakaźne (ospa, odra, różyczka, półpasiec) lub choroby pasożytnicze (toksoplazmoza), cukrzyca oraz niedokrwistość.

 

Podsumowując mamy duży wpływ na zapobieganie powstawaniu wad zgryzu nabytych natomiast w przypadku wad wrodzonych istotne jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie leczenia ortodontycznego.

Na naszych profilach  społecznościowych Facebook i Instagram, codziennie pojawiają się nowe metamorfozy pięknych uśmiechów oraz porady i instruktaże. Zapraszamy do ich obserwowania.

Sprawdź dlaczego warto nam zaufać.

Chcesz umówić się na wizytę?

Zapisz się już dziś! Możesz to zrobić za pomocą formularza lub telefonicznie.